Yatak Odanızın Rengi Yaşamınızı Nasıl Etkilemektedir?

Yatak odasındaki dekorunuzu seçerken daha fazla uyku çekmek için, renklerin rolünün büyük olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmada, belirli renklerin uyku için rahatlatıcı etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Mavi
Mavi yatak odalı insanların araştırma sonucunda, çevresini çok fazla dikkatli gördüğü ve oldukça şefkatli kişiler oldukları söyleniyor. Diğer renklerden daha fazla uyku çekiyor, gece başına yedi saat 52 dakika deliksiz uyku alıyorlar.

Edinburgh Uyku Merkezi’nden Chris Idzikowski’ye göre, gözlerimizdeki uzmanlaşmış reseptörler yani beynimizin günlük ritmini bilgilendiren hücreler, maviye en hassas hücrelerdir.

Mavi, aynı zamanda sakinlik (okyanus veya gökyüzünü düşünürsek) ile ilişkilidir ve kalp atış hızınızı düşürebilirken kan basıncınızı düşürebilir. Mavi yatak odalı insanların yarısından fazlası düzenli olarak huzurlu ve mutlu olduklarını söylüyor.

Sarı
Uyku için, ikinci en iyi renk sarıdır. Sarı, sinir sistemini uyararak rahatlamayı teşvik ediyor.

Yeşil
Uyku için üçüncü en iyi renk paletidir. Yeşil bir yatak odasında uyuyanların yüzde 22’si iyimser ve olumlu bir uyanma ile uyandığını bildirdi.

Gümüş
Gümüş yatak odalı katılımcıların beşte biri, yatak odasında egzersiz yapma konusunda daha motive olduklarını söyledi.

Portakal
Turuncu tonları sıcaklık katar ve sindirime yardımcı olabilecek dinlendirici bir atmosfer yaratır. Renk, iyi bir gece uykusu elde etmek için gerekli olan vücut kaslarının ısınmasına ve rahatlamasına yardımcı olur.

Mor
Mor yatak odası, ortalama değersiz beş saat ve 56 dakika uykuya sebep oluyor. Bu zengin renk, zihinsel olarak uyarıcıdır; bu yüzden yoğun bir günün ardından gözlerin kapanmasını zorlaştırıyor ve potansiyel olarak canlı hayaller veya kabuslara neden oluyor.

Koyu Kahverengi
Renk, düşündüğünüz kadar rahat değil. Yatak odasında kullanıldığında, rahatsız ve huzursuz hissettirebilir.

Gri
Koyu gri de iyi bir seçim değil. Gri yatak odalı insanlar, uykuya dalmak yerine yatakta en çok vakitlerini çevrimiçi alışverişle harcadıklarını keşfettiler.

Açık Kahverengiacik-yatak-odasi Romantikler not alın. Karamel ve açık kahverengi renk tonlamalı odalar tam size göre.

Kırmızı
Ve popüler inancın aksine, kırmızı yatak odası aslında romantizm için en kötü renklerden biridir.

Beyaz ve Krem
Fazla mesai için eğilimli iseniz, yatak odası mobilyalarınızı beyazdan başka bir renge boyayın.

Altın
Altın varak detaylı yatak odası tercih eden insanlar genel olarak, dış görünümlerine, lükse ve gösterişe önem veren insanlardır.